Wholesale Discount 608 Zz Abec 5 Ceramic – deep groove ball bearing 608ZZ – HXHV Bearings Detail:
HXHV bearing 608zz with size 8x22x7 mm
| Brand | HXHV |
| Structure | Deep Groove Ball Bearing |
| Model Number | 608zz |
| Bore Diameter(d) | 8 mm |
| Outside Diameter(D) | 22 mm |
| Width(B) | 7 mm |
| Weight | 0.012 kg |
| Type of seal | zz |
| Material of rings | carbon steel, chrome steel, stainless steel |
| Material of balls | Ceramic, Si3N4 or ZrO2 |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Number of Row | Single Row |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
| Related model number | 608-z,608-zz,608-2z,608z,608zz,608 2z |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Silicon Nitride Industry 2019 Research Report Forecast 2025 | 6902 2rs Bearing
German machinery manufacturing industry is clearly affected by the epidemic
All we do is usually connected with our tenet " Consumer initial, Rely on 1st, devoting around the food stuff packaging and environmental safety for Wholesale Discount 608 Zz Abec 5 Ceramic – deep groove ball bearing 608ZZ – HXHV Bearings, The product will supply to all over the world, such as: Burundi, Oman, New Zealand, Many kinds of different solutions are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to deliver more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of solutions with us!!
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
Write your message here and send it to us













