Original Factory 608 Bearing Skf – Full ceramic ball bearings si3n4 608 with PTFE retainer and size 8x22x7 mm – HXHV Bearings Detail:
HXHV full ceramic ball bearings si3n4 608 with PTFE retainer and size 8x22x7 mm
| Brand | HXHV |
| Type | Single row deep groove ball bearing |
| Model Number | 608 |
| Bore Diameter(d) | 8 mm |
| Outside Diameter(D) | 22 mm |
| Width(B) | 7 mm |
| Weight | 0.012 kg |
| Type of seal | Open / None |
| Material | Full Si3N4 rings and balls, PTFE retainer |
| Precision Rating | P0 |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
| Related | bearing 608 si3n4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Silicon Nitride Ceramics Market 2019 (Kyocera & More) | 6902 2rs Bearing
Global Ceramic Ball Bearings Market Share, Growth by Top Company, Region, Application, Driver, Trends and Forecasts by 2024 | Si3n4 Ball Bearing
Our improvement depends on the superior equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces for Original Factory 608 Bearing Skf – Full ceramic ball bearings si3n4 608 with PTFE retainer and size 8x22x7 mm – HXHV Bearings, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires, UK, Pretoria, Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products and solutions at the best prices to different markets. Our company has already set up a experienced, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
Write your message here and send it to us













