Ordinary Discount Self Aligning Ball Bearing - NJ214ECM HXHV Single Row Cylindrical Roller Bearing – Hxh Detail:
NJ 214 ECM HXHV Single Row Cylindrical Roller Bearing
| Dimensions | |
| d | 70 mm |
| D | 125 mm |
| B | 24 mm |
| d1≈ | 89.4 mm |
| D1≈ | 108.3 mm |
| F | 83.5 mm |
| r1,2 (min.) | 1.5 mm |
| r3,4 (min.) | 1.5 mm |
| Abutment dimensions | |
| da (min.) | 79 mm |
| da (max.) | 81 mm |
| db (min.) | 92 mm |
| Da (max.) | 115.4 mm |
| ra (max.) | 1.5 mm |
| Calculation data | |
| Basic dynamic load rating (C) | 137 kN |
| Basic static load rating (C0) | 137 kN |
| Fatigue load limit (Pu) | 18 kN |
| Reference speed | 6000 r/min |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Calculation factor (kr) | 0.15 |
| Limiting value (e) | 0.2 |
| Axial load factor (Y) | 0.6 |
| Mass bearing | 1.32 kg |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Ceramic Substrate Market Research 2019-2024; Regional Industry Segment by Production, Consumption, Revenue and Growth Rate | Si3n4 Ball Bearing
Global Cylindrical Roller Bearings Market 2018 Business Insight, Strategy, Competitive Analysis by Regions, Types, Applications, and Forecast to 2023 | Si3n4 Ball Bearing
We emphasize advancement and introduce new products and solutions into the market each year for Ordinary Discount Self Aligning Ball Bearing - NJ214ECM HXHV Single Row Cylindrical Roller Bearing – Hxh, The product will supply to all over the world, such as: Philippines, Germany, Cambodia, You can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products and ideas with us!!
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
Write your message here and send it to us






