Newly Arrival Ucp 205 Bearing - SKF YET 205-100 Insert bearing – HXHV Detail:
| Dimensions | |
| d | 25.4mm |
| D | 52mm |
| B1 | 31mm |
| B | 21.5mm |
| C | 15mm |
| d1 ( ≈ ) | ≈33.74mm |
| d2 | 37.4mm |
| B4 | 4.75mm |
| r1,2 ( min. ) | min.0.6mm |
| s1 | 23.5mm |
| Calculation data | |
| Basic dynamic load rating ( C ) | 14kN |
| Basic static load rating ( C0 ) | 7.8kN |
| Fatigue load limit ( Pu ) | 0.335kN |
| Limiting speed | 7000r/min |
| Calculation factor ( f0 ) | 14 |
| Mass / Weight | |
| Mass complete bearing | 0.19kg |
| Mounting information | |
| Thread grub screw ( G2 ) | 1/4-28 UNF |
| Hexagonal key size for grub screw ( N ) | 3.175mm |
| Recommended tightening torque for grub screw | 4N·m |
| Associated products | |
| Rubber seating ring | RIS 205 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Automotive Bearing Market Projected to Reach $53.3 Billion by 2025: P&S Intelligence | 6204 Bearing Skf
Latest Global Wind Turbine Bearing Market Report To Talk about Historical Development and Estimated Forecast | Ceramic Si3n4 Bearing
Our personnel are always inside the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the outstanding excellent goods, favorable price and good after-sales services, we try to gain every customer's trust for Newly Arrival Ucp 205 Bearing - SKF YET 205-100 Insert bearing – HXHV, The product will supply to all over the world, such as: Johor, Brasilia, Mali, In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
Write your message here and send it to us






