Factory directly supply Inch Bearings - 6303zz with black edge – HXHV Deep Groove Ball Bearing – HXHV Detail:
6303zz with black edge - HXHV Deep Groove Ball Bearing
| Our Brand | HXHV |
| Bearing Type | Single row deep groove ball bearings |
| Model Number | 6303zz |
| Bore Diameter(d) | 17 mm |
| Outside Diameter(D) | 4717 |
| Width(B) | 14 mm |
| Weight | 0.115 kg |
| Type of seal | ZZ - Sealed by steel on both sides |
| Standard Material | Chrome steel (GCr15) |
| Standard Precision Rating | ABEC1 (P0) |
| OEM / Customized Service | Support customized Logo, Packing. |
| Optional Brand | SKF NSK KOYO NTN TIMKEN FAG INA IKO |
| Optional Material | Carbon steel, Stainless steel |
| Optional Precision Rating | ABEC1 (P0), ABEC3 (P6), ABEC5 (P5), ABEC7 (P4), ABEC9 (P2) |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
6303-z,6303-zz,6303-2z,6303z,6303zz,6303 2z
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Amedica Announces Successful Completion of First Valeo® C+CSC with Lumen Interbody Fusion Surgery Nasdaq:SINT | Si3n4 Ball Bearing
Silicon Nitride Market Worth $127 Million by 2023 | 6204 Bearing Skf
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for Factory directly supply Inch Bearings - 6303zz with black edge – HXHV Deep Groove Ball Bearing – HXHV, The product will supply to all over the world, such as: European, Serbia, Sudan, We have won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
Write your message here and send it to us





