China Factory for 6204z Bearing - HXHV Hybrid Bearing R188 with ss rings & crown steel retainer & 8 ZrO2 balls – HXHV Detail:
| Our Brand | HXHV |
| Bearing Type | Single row deep groove ball bearings |
| Model Number | R188 |
| Bore Diameter(d) | 6.35 mm |
| Outside Diameter(D) | 12.7 mm |
| Width(B) | 4.762 mm |
| Weight | 0.0022 kg |
| Retainer | Stainless steel crown retainer |
| Race | Stainless steel |
| Balls | 8 ZrO2 balls |
| Standard Material | Stainless steel |
| Standard Precision Rating | ABEC1 (P0) |
| OEM / Customized Service | Support customized Logo, Packing. |
| Optional Material | Chrome steel (GCr15) |
| Optional Precision Rating | ABEC1 (P0), ABEC3 (P6), ABEC5 (P5), ABEC7 (P4), ABEC9 (P2) |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Ball Bearings Market 2019 Top Industry Players as JTEKT Corporation, LYC Bearing, MinebeaMitsumi, SKF Company, NSK, Schaeffler Technologies, RBC Bearings | Si3n4 Ball Bearing
Global Silicon Nitride Balls Market Insights Report 2019-2026: Toshiba, CoorsTek, Hoover Precision, ITI, Winsted Precision Ball, Ortech | Si3n4 Ball Bearing
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for China Factory for 6204z Bearing - HXHV Hybrid Bearing R188 with ss rings & crown steel retainer & 8 ZrO2 balls – HXHV, The product will supply to all over the world, such as: Boston, Germany, Kenya, We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
Write your message here and send it to us





