Best quality Automobile Bearings - 6301zz with size 12x37x12 mm – HXHV Deep Groove Ball Bearing – HXHV Detail:
HXHV chrome steel ball bearing 6301zz with size 12x37x12 mm
| Our Brand | HXHV |
| Bearing Type | Single row deep groove ball bearings |
| Model Number | 6301zz |
| Bore Diameter(d) | 12 mm |
| Outside Diameter(D) | 3717 |
| Width(B) | 12 mm |
| Weight | 0.06 kg |
| Type of seal | ZZ - Sealed by steel on both sides |
| Standard Material | Chrome steel (GCr15) |
| Standard Precision Rating | ABEC1 (P0) |
| OEM / Customized Service | Support customized Logo, Packing. |
| Optional Brand | SKF NSK KOYO NTN TIMKEN FAG INA IKO |
| Optional Material | Carbon steel, Stainless steel |
| Optional Precision Rating | ABEC1 (P0), ABEC3 (P6), ABEC5 (P5), ABEC7 (P4), ABEC9 (P2) |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
6301-z,6301-zz,6301-2z,6301z,6301zz,6301 2z
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Amedica Announces Successful Completion of First Valeo® C+CSC with Lumen Interbody Fusion Surgery Nasdaq:SINT | Si3n4 Ball Bearing
Whatâs the Difference Between Ceramic and Hybrid Bearings? | 6204 Bearing Skf
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for Best quality Automobile Bearings - 6301zz with size 12x37x12 mm – HXHV Deep Groove Ball Bearing – HXHV, The product will supply to all over the world, such as: Colombia, Philippines, Costa rica, We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
Write your message here and send it to us





