18 Years Factory 6204rs Bearing - HXHV full ceramic ball bearings 608 with 7 ZrO2 balls and nylon retainer – Hxh Detail:
HXHV full ceramic ball bearing 608 with 7 ZrO2 balls and nylon retainer
| Brand | HXHV |
| Structure | Deep Groove Ball Bearing |
| Model Number | 608 |
| Bore Diameter(d) | 8 mm |
| Outside Diameter(D) | 22 mm |
| Width(B) | 7 mm |
| Weight | 0.012 kg |
| Type of seal | Open |
| Type of retainer | Nylon |
| Material of rings | Ceramic ZrO2 |
| Material of balls | Ceramic ZrO2 |
| Quantity of balls | 7 |
| Precision Rating | P0 |
| Number of Row | Single Row |
| Place of Origin | Wuxi, Jiangsu, China |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Silicon Nitride Balls Market Insights Report 2019-2026: Toshiba, CoorsTek, Hoover Precision, ITI, Winsted Precision Ball, Ortech | 6204 Bearing Skf
Global Super Precision Bearing Market Report 2019 – Schaeffler, Nachi-Fujikoshi, NSK, SKF, Koyo, Timken, ZYS, C&U Group, ZWZ | 6204 Bearing Skf
That has a positive and progressive attitude to customer's interest, our organization consistently improves our products quality to satisfy the demands of shoppers and further focuses on safety, reliability, environmental specifications, and innovation of 18 Years Factory 6204rs Bearing - HXHV full ceramic ball bearings 608 with 7 ZrO2 balls and nylon retainer – Hxh, The product will supply to all over the world, such as: Malta, Latvia, Curacao, Strict quality control is executed in each link of the whole production process.We sincerely hope to establish the friendly and mutual-beneficial cooperation with you. Based on high quality products and perfect pre-sales /after-sales service is our idea, some clients had cooperated with us for more than 5 years.
To sent you the suitable price asap, we must know your basic requirements as below.
Bearing’s model number / quantity / material and any other special requirement on packing.
Sucs as: 608zz / 5000 pieces / chrome steel material
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
Write your message here and send it to us





